Думки народжують почуття

Думки народжують почуття

Сьогодні ми з вами поговоримо про техніку, яка допомагає пояснити клієнту, як думки породжують почуття. Як відомо, в основі когнітивно-поведінкової терапії лежить припущення, що саме думки людини зумовлюють її поведінку та емоції. Отже, для ефективної роботи з почуттями, потрібно визначити, які думки стали їх причиною.

Далеко не кожна людина розуміє зв'язок між думками і почуттями, бо він зовсім неочевидний на перший погляд. Людина може вважати, що вона думає, ніби їй сумно. Але хіба можна думати про те, що "зараз мені сумно"? Адже смуток - це не думка, а емоція. Важливо навчиться відокремлювати емоцію від думки і розуміти, що емоційний стан - лише наслідок розумового процесу. Наприклад, людині може бути сумно тому, що вона вважає себе невдахою, або через роздуми про те, що вона ніколи не стане щасливою. Смуток - лише наслідок цих думок. А з думками ми вже можемо ефективно попрацювати.

Що важливо пояснити клієнту: думки і почуття - це різні речі, і думки можуть викликати певні почуття. Змінивши думки, ми здійснюємо вплив на емоційний стан. Наприклад, давайте уявимо, що перед нами дівчина, яку кинув хлопець. Зараз вона засмучена, відчуває смуток і розпач. Ці емоції у неї виникли через думки про те, що її ніхто не зможе полюбити. У процесі терапії ми можемо змінити переконання або правило життя, які стоять за цією думкою, що в результаті істотно поліпшить якість життя клієнтки.

Завдання терапевта, що використовує цю техніку - в процесі діалогу плавно і ненав'язливо виявити, які думки стали причиною емоційних проблем клієнта. Звичайно, далеко не всі клієнти можуть відразу відокремити думку від почуття, але до цього потрібно прагнути. Терапевт може навести кілька прикладів, як це робиться. Задавайте уточнюючі питання, підводьте клієнта до ідеї про те, що за більшістю негативних емоцій стоїть думка. Домашнім завданням для клієнта буде ведення щоденника думок і почуттів. Для цього потрібно в одну колонку записувати сильні зміни настрою протягом дня, а в іншу - думки, які при цьому виникали. Зазвичай таке спостереження дозволяє знайти суттєві зв'язки між настроєм і мисленням, а також основні теми таких думок, що відкриває простір для визначення основної проблеми клієнта й роботи з нею.

Made with