Дякуємо!
Дякуємо за замовлення!
Наш мозок — великий ілюзіоніст. З розрізнених шматочків сенсорних сигналів він збирає картину цілісного світу. Навчаючись в процесі дорослішання, мозок формує наші уявлення про себе і наш життєвий шлях, змушуючи нас вірити в непорушність Я. Але на перевірку психіка виявляється тендітною структурою, вибудованою на фундаменті з сотень функціональних ансамблів нервових клітин з їх аксональним транспортом, синапсами й комплексами біохімічних реакцій.
Найменші пошкодження — і будівля психіки, що здавалася непорушною, почне розсипатися на частини. Пошкодивши скроневу область кори лівої півкулі, ви забудете більшу частину слів з тих, що знали. Ви не зможете швидко говорити, читати по пам'яті вірші. Вам знадобиться багато часу, щоб згадувати назву найпростіших і з дитинства знайомих предметів, а на місце втрачених слів прийде почуття спустошеності й страху. Або ж у вас пошкоджена скронево-потилична кора правої півкулі: в такому випадку ви втратите здатність розуміти міміку, жести, розучитесь розрізняти емоції, а соціальні ситуації перетворяться в набір розрізнених елементів. Однак зміни в мозку відбуваються не тільки після ушкоджень його структур. Кожен новий день приносить новий досвід, який незмінно змінює ваш мозок, а значить і вашу психіку. Кожне слово, почуте вами, відіб'ється в нейронних мережах вашого мозку, назавжди змінюючи вас.
Вивченням взаємозв'язку мозку і психіки займається нейропсихологія. Аналізуючи порушення психіки при травмах мозку і порушеннях розвитку за допомогою даних, отриманих за допомогою сучасних методів нейровізуалізації, нейропсихологія постійно доповнює свої теоретичні конструкції новими даними. Знання з області нейропсихології використовують фахівці в області когнітивно-поведінкової терапії, психоаналізу, клієнт-центрованої й гіпнотерапії. Вони дозволяють переглянути вже усталені концепції, виявити найбільш ефективні стратегії терапії.
Перший крок на шляху до кращого розуміння клієнта починається з пізнання себе, а пізнання себе краще починати із засвоєння алгоритмів функціонування та розвитку мозку — того, як він формує нашу психіку.
Модуль 1
Основи нейропсихологічної теорії для психологів та психотерапевтів1-2 лютого
1. Нейропсихологія в роботі психотерапевта: як знання про мозок дозволяють нам краще зрозуміти процес психотерапії.2. Хронологія розвитку поглядів на взаємозв'язок мозку та психіки.3. Типологія когнітивних функцій в контексті їх зв'язку із мозком та іншими рівнями нервової системи. Триєдиний мозок та модель функціональних блоків мозку О. Лурія.4. Мозок як динамічна система: основні чинники пластичності мозку.5. Особливості розвитку нейронних мереж головного мозку та їх зв'язків в процесі дорослішання. 6. Генетика та середовище: як відбувається процес індивідуалізації мозку. 7. Стрес як чинник розвитку та патології: форми стресу та особливості впливу на мозок. 8. Нейромедіаторні системи та їх роль у функціонуванні мозку в процесі індивідуального розвитку та психотерапії.
Модуль 2
Нейропсихологія психотерапії1-2 березня
1. Проблема свідомості та мозку: нейропсихологічні та психотерапевтичні моделі. 2. Прихильність, соціальні зв'язки та досвід як основи для змін у функціонуванні мозку : моделі К. Роджерса та Д. Боуби.3. Архетипи, субособистості та рольові моделі: як нейропсихологія пояснює теорію комплексів та множинної особистості. Від норми до дисоціації.4. Система переконань і її когнітивна та нейропсихологічна основа. 5. Лінгвістичні моделі психотерапії. 6. Сімейна психотерапія: як соціальні зв'язки змінюють мозок. 7. Тіло та мозок: принцип зворотного зв'язку та його застосування в тілесно орієнтованій психотерапії. 8. Уява, емоції та мозок: як змінити нейронні зв'язки за допомогою творчості. 9. Віра, гумор та навіювання: як ми програмуємо наш мозок.
Модуль 3
Шлях до змін: нейропсхологічні основи патологічних станів та шляхи стабілізації5-6 квітня
1. Нейропсихологічні основи тривоги та депресії.2. ПТСР та нейропластичність : як негативний досвід впливає на особистість. 3. Розлади харчової поведінки: від органічних уражень мозку, до негативного впливу середовища, шляхи подолання.4. Шизофренія та шизотиповий розлад особистості з точки зору нейропсихологічної моделі, шлях до розуміння.5. Розлади аутистичного спектра: механізми формування та основні шляхи впливу. 6. Розлад дефіциту уваги та гіперактивності: нейропсихологічні механізми та стратегія втручання. 7. Органічні ураження мозку та порушення когнітивного функціонування: механізми нейропсихологічної корекції та реабілітації. 8. Підбивання підсумків курсу.
Про особливості будови і функціонування мозку і нервової системи
Як результати класичних і сучасних досліджень допомагають нам зрозуміти зв'язок між мозком і психікою
Чому розповідаючи про мозок ми часто користуємося метафорами
Про особливості формування психіки в процесі індивідуального розвитку
Орієнтуватися в теоретичному і методологічному базисі нейропсихології
Проводити нейропсихологічний аналіз мовлення й поведінки клієнта і застосовувати ці знання в психологічній практиці
Визначати стратегії роботи з клієнтом спираючись на знання про особливості функціонування нервової системи
Поєднувати прийоми психотерапії з елементами нейрокоррекції та нейрореабілітації